نماینده والیبال ایران در رقابتهای قهرمانی آسیا به عنوان پنجمی قاره کهن رسید؛ اگرچه میانگین سنی پایین تری از سایر تیمها داشت.
فدراسیون والیبال در راستای فشردگی مسابقات ملی در فصل تابستان تصمیم گرفت برای رقابتهای قهرمانی آسیا که هیچ امتیاز ویژه ای برای کشورمان نداشت، دست به جوانگرایی بزند و در یک تصمیم شجاعانه تیم زیر ۲۳ سال ایران راهی این مسابقات شد.
هدایت تیم امید ایران از چند ماه قبل به دست خوان سیچلو، مربی آرژانتینی نام آشنای والیبال ایران سپرده شده بود و او با انتخاب والیبالیستهای زیر ۲۳ سال ایران راهی رقابتهایی شد که تمام تیمها با نفراتی که در رده سنی بزرگسالان بودند، به اندونزی پای گذاشته بودند.
بعد از ۳ پیروزی در مرحله گروهی، شکست مقابل چین در دور دوم گروهی اولین تلنگر را به تیم امید ایران وارد کرد اما این پایان کار برای شکست شاگردان سیچلو نبود. آنها در مرحله یک چهارم نهایی در یک بازی ۵ سته مقابل اندونزی شکست خوردند، در حالی که شاید والیبالیستهای اندونزی هم تصور نمی کردند بتوانند روزی ایران را در یک رقابت رسمی شکست دهند.
ادامه راه با وجود بازماندن از نیمه نهایی بهتر پیش رفت و والیبالیست های امید ایران که با اعتماد به نفس بیشتری به کار خود ادامه می دادند، توانستند با شکست استرالیا و سپس گرفتن انتقام از چین با سرمربیگری رائول لوزانو عنوان پنجمی را به دست آورند. با اینکه در روزهای اخیر انتقاداتی نسبت به ناکامی ایران در رسیدن به نیمه نهایی شده بود، سرمربی آرژانتینی این تیم برآیند این تورنمنت را مثبت ارزیابی می کند: نکات زیادی از این تورنمنت یاد گرفتیم.
در بازی اولی که با چین داشتیم بسیار تحت فشار قرار گرفتیم و نتوانستیم به چیزی که می‌خواستیم دست پیدا کنیم. در آن بازی اشتباهات زیادی داشتیم و نتیجه را از دست دادیم. روز بعد اشتباهات مان را اصلاح کردیم و عملکرد خوبی برابر استرالیا داشتیم. پس از آن با اندونزی روبرو شدیم که درس بسیار بزرگی برای تیم داشت. تیم اندونزی را دست‌کم گرفتیم و به همین دلیل اعلام کردم که مقصر اصلی آن شکست من هستم.
تکرار می کنم که باید به این تیم افتخار کرد. تمام نفرات این تیم تحت فشار تمرین و برای پیشرفت روز به روز تلاش کردند. شاید اینکه تیم ملی بزرگسالان ایران چند روز قبل از حضور در انتخابی قهرمانی جهان و با خستگی ناشی از لیگ جهانی در این تورنمنت شرکت می کرد، خیلی منطقی نبود اگرچه شانس قهرمانی را برای ایران افزایش می داد.
اقدام شجاعانه فدراسیون والیبال با اینکه در گام اول با شکست مواجه شده اما شاید باید حمایت شود تا این بازیکنان جوان در آینده با کسب تجربه به تیم بزرگسالان کمک کنند.